0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

Světlo ovlivňuje naši psychiku

Světlo je zásadní pro vnímání našeho okolí. Ani čich, sluch či hmat nemají takový vliv na naše pocity jako zrak a pro něj je důležité světlo. Díky zraku získáváme 80% všech informací a právě světlo ovlivňuje barvu, charakter věcí a vnímání prostoru. Je tedy velmi důležité zvolit správný typ osvětlení, příjemnou barvu i vhodné umístěn. I když světlo vnímáme spíše podvědomě, jeho působení může určovat naše pocity a ovlivňovat psychiku. Základním prvkem osvětlení je závěsné nebo stropní svítidlo s teplou barvou, to ale zdaleka nestačí. Osvětlení musí být dostatečné a musí splňovat konkrétní účel. V obývacím pokoji či kuchyni by mělo být centrální světlo doplněno bodovým pro čtení nebo práci, naopak v ložnici se bez centrálního osvětlení klidně obejdeme.

Svítidly určitě nešetřete

Více svítidel v jedné místnosti není žádným trendem, ale velmi praktickým řešením. Základní stropní osvětlení místnosti se doporučuje doplnit nástěnnými, stolními a stojanovými svítidly. Poslední dobou jsou velice oblíbená i světla bodová, která lze umístit také do nábytku, světla schodišťová pro vyšší bezpečnost pohybu po schodišti a další světelné prvky interiéru.

Barva světla a jeho použití

Teplá bílá barva světla s lehce nažloutlým odstínem se podobá světlu tradiční žárovky a hodí se do obývacího pokoje, ložnice a dětského pokoje – působí útulně. Toto světlo dosahuje svítivosti 2.500 či 2.700 kelvinů. Studené bílé světlo vytvářející neutrální pocity se hodí do kuchyně, koupelny a na toaletu. Dosahuje svítivosti 4.000 kelvinů. Studenné denní světlo, které je bílé až namodralé je vhodné do pracovny, dosahuje svítivosti 6.000 kelvinů.

Správné umístění světel

Na umístění světel v místnostech by se mělo myslet již při samotném architektonickém návrhu interiéru. Musíme si uvědomit, za jakým účelem bude místnost využívána a jaký typ osvětlení nám vyhovuje. Myslet bychom také měli na to, jaké druhy materiálů budou v interiéru použity. Tmavé barvy a strukturované povrchy světlo pohlcují. Naopak hladké, světlé a lesklé povrchy ho odrážejí. Osvětlení by mělo být dostatečně intenzivní, ne však nepříjemně ostré.

Různé osvětlení do různých místností

V obývacím pokoji je důležité vedle světla centrálního také doplňkové světlo v podobě stojací lampy či nástěnné lampičky. Při sledování televize se již nedoporučuje světlo za obrazovkou, ale naopak před ní, aby televize nebyla ve stínu. Světlo se nesmí odrážet v obrazovce a ani ji oslňovat.
Správné osvětlení vyžaduje i pracovní plocha v kuchyni. Zde je vhodné umístit o strop odražené, rozptýlené intenzivní světlo, nevytvářející zbytečné stíny nebo odlesky. Pod horní skříňky je vhodné umístit doplňkové zářivky s minimálním výkonem 75 W. I v jídelně pak hraje světlo důležitou roli. Neměla by zde chybět regulace jeho intenzity a možnost oddělit tok světla dolů na stůl a nahoru na strop. Nad stoly delší než 3m je lepší zvolit světlo s dlouhou zářivkou namísto lustru s mnoha bodovými světly. Zářivka vytvoří příjemné a rovnoměrně rozptýlené světlo.
U osvětlení v ložnici záleží především na jejím vybavení. Pokud je zde pouze postel, centrální světlo není důležité, lampičku u postele však musí být potom možné ovládat již u vchodu. Jsou-li v ložnici i úložné prostory, jejich osvětlení je důležité. V případě, že je světlo zabudováno přímo ve skříni, je důležité bezpečně odizolovat zdroj i kabely elektrického vedení.

© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena