0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

Ratanový nábytek potřebuje méně péče, než si myslíte

Ratanová sedačka

Co si budeme nalhávat – ratan stejně jako každý přírodní materiál péči potřebuje. Zabere ale jen pár hodin ročně a vašemu nábytku zajistí bezchybný vzhled a dlouhou životnost.

Každý asi slyšel, že dřevo pracuje. Ratan je na tom zrovna tak, protože i on pochází ze stromu. Konkrétně se tento materiál získává ze vzdušných kořenů palmy Calamus ratan, která roste v jižní Asii. A už z toho můžete odvodit jeho základní vlastnosti:

  • Ratanu nevadí vyšší teploty a vlhkost.
  • Ratanu vadí sucho, zima a přílišné střídání teplot.

Co z toho vyplývá pro české podmínky? Nestavte ratanový nábytekpříliš blízko k topení a nenechávejte ho přes zimu venku. Déšť a přímé slunce nábytek vydrží, všeho moc ale škodí.

Výroba a údržba zahradního nábytku

Ratanu se rozhodně nemusíte věnovat po každém posezení. Zahradní nábytek se vyrábí z neloupaného ratanu, který je velmi odolný vůči povětrnostním vlivům. I tak je ale dobré pořídit si plachtu a při nepříznivých podmínkách nábytek zakrýt.

Na zimu nábytek ukliďte a na začátku sezóny ho nalakujte. Pro očištění postačí suchý nebo jemně navlhčený hadřík, při větším nepořádku pomůžehoubička a obyčejný saponát.

Pokud vám ratanový nábytek navlhl nebo se na něm začala tvořit plíseň, postiženou oblast řádně vyčistěte a nábytek nechte uschnout na vzduchu. Můžete si také pomoci fénem na vlasy.

V opačném případě, když se vlivem sucha začínají vlákna ratanu štěpit, nábytek naolejujte. Ať už olej nebo lak, vždy použijtepřípravky přímo na ratan. Budete mít jistotu, že nábytek neponičíte.

Interiérový nábytek údržbu téměř nepotřebuje

Pro výrobu interiérového nábytku se používá ratan zbavený kůry. Nabízí totiž široké možnosti další úpravy, včetně moření a ohýbání. Tento nábytek navíc není vystavený dešti a střídání teplot, péče proto vyžaduje daleko méně než zahradní.

Abyste se vyhnuli vysychání, nestavte nábytek přímo k topení. Před blednutím zase chrání umístění na místo, kam nedopadá přímé sluneční záření. Pokud na takovém místě nábytek z ratanu máte, pravidelně ho otáčejte, aby blednul rovnoměrně.

Na rozdíl od venkovního nábytku můžete na zbavování prachu použít i leštěnku Pronto, suchý hadřík ale udělá stejnou službu.
TIP:Prohlídněte si kvalitní ratanový nábytek v e-shopu

Chcete to úplně bez práce? Volte umělý ratan!

Sedací souprava z umělého ratanu

Když si to shrneme, vaše sada na údržbu interiérového i zahradního nábytku z ratanu by měla obsahovat:

  • jemný hadřík,
  • leštěnku Pronto,
  • olej na ratan,
  • lak na ratan a
  • plachtu na zakrytí venkovního nábytku.
Není toho moc, ale pokud si pořídíte nábytek z umělého ratanu, budete toho potřebovat ještě méně. Zahradní nábytek z tohoto materiálu totiž klidně můžete čistit i proudem vody z hadice.

Umělý ratan je plastová imitace skutečného ratanu a jako takový je téměř nezničitelný a mnohem odolnější. Skvěle se proto hodí nejen na zahradu, ale i jako výplet židlído jídelny.

© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena