0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

JAK VYBRAT KVALITNÍ POTAHOVOU LÁTKU?

Existují dva typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky řadíme bavlnu, len a hedvábí. K syntetickým látkám řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. Při čalounění nábytku se často využívá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken, moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem jsou více odolné a vhodné pro čalounění nábytku v aktivní domácnosti.

Potahové látky pro čalounění nábytku můžete vybírat z široké nabídky a v případě, že se Vám látka přestane líbit, můžete nábytek nově potáhnout a získáte nový originální kus nábytku ve Vašem interiéru. Moderním trendem v oblasti čalounění nábytku je použití látky s tzv. nešpinavou úpravou, tyto látky jsou upraveny různými chemickými prostředky nebo jsou vylepšeny jejich fyzikální vlastnosti pomocí teflonu. Protišpinivá úprava látky zabraňuje proniknutí tekutin a barviva do potahové látky. V případě zašpinění sedací soupravy, zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny, zabráníme znehodnocení látky a pohodlná sedací souprava. nebo postel bude stále jako nová. Na trhu se setkáme s různými typy potahových látek – Alcantara, Palas, Napoleon, Carabu, Velor, Žinylka, Mikroplyš, Kůže, Eko kůže a mnoho dalších …

KVALITA POTAHOVÉ LÁTKY JE DŮLEŽITÁ

Kvalita potahové látky je vždy důležitá a jako spotřebitel byste měli věnovat pozornost vlastnostem vybrané látky. Důležitým parametrem je odolnost proti oděru (otěruvzdornost),tato hodnota udává stupeň odolnosti proti „ošoupání“ látky a často je nazývána jako Martindale. Většina látek má hodnotu Martindale 20.000 – 45.000 cyklů. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání uvedených cyklů je na potahové látce znát „ošoupání“. Pro běžné použití v domácnosti vyhovují látky, u nichž se Martindale pohybuje v rozmezí 20 000 až 30 000 cyklů. Čím vyšší číslo, tím samozřejmě lépe. Před samotným výběrem látky je tedy vhodné zvážit umístění daného kusu nábytku v domácnosti a jeho vytíženost.

Dalším důležitým parametrem je stálobarevnost, tedy schopnost potahové látky zachovat si barvu po několik let. Pokud volíte látky, které jsou dražší, a to díky obsahu dalších složek jako je např. teflon, který způsobuje lepší vodoodpudivost nebo směsi silikonů, nečekejte, že potahová látka bude mít lepší vlastnosti jako takové, jen jsou tímto vylepšeny její technické parametry.

JAK PRODLOUŽIT ŽIVOTNOST POTAHOVÝCH LÁTEK

 • • nábytek potažený látkou vyžaduje pravidelné ošetřování a čištění, čímž výrazně prodloužíme životnost potahoviny
 • • potahové látky ošetřujeme šamponováním běžnými šamponovacími prostředky
 • • při čištění používáme měkkou houbu či šamponovaní hubici, nikdy nesmí dojít k celkovému smočení látky
 • • skvrny vzniklé například politím je nutné okamžitě odstranit
 • • skvrny netřeme, pouze odsáváme přikládáním čistých bílých hadříků či papírových utěrek
 • • tkaninu nečistíme ani kartáči s drsným povrchem
 • • nenecháváme na tkaninu působit drsné předměty (nýty riflí, tvrdé švy apod.)
 • • potahové látky ničí také drápky domácích zvířat
 • • na tkaninu nepůsobí příznivě vysoká prašnost, prach je třeba odstraňovat pravidelným vysáváním hubicí bez kartáče
 • • přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, proto se doporučuje používání závěsů,markýz, žaluzií
 • • pokud mají křesla a pohovky oboustranné polštáře, doporučuje se pravidelně je obracet, aby se opotřebovávaly rovnoměrně

ALCANTARA

Alcantara patří mezi luxusní potahové látky, Alcantara svým vzhledem připomíná semišovou kůži. Svými vynikajícími vlastnostmi však kůži v mnohém ještě předčí a je před ní upřednostňována. Je vyrobena synteticky z ultratenkého mikrovlákna, 20 x tenčího než lidský vlas, který byl vyvinut japonskými a italskými odborníky. Alcantara vyniká především svou odolností proti oděru a trvanlivostí – Alcantara je vůbec nejodolnější potahovou látkou ( test na oděruvzdornost 150.000 cyklů Martindale ),na stálost kvality a barevnosti je většinou poskytována až desetiletá záruka. Přes vysokou odolnost a otěruvzdornost nabízí Alcantara příjemný pocit na dotek, kterou Alcantaře dodává obsažený polyester. Díky vláknité struktuře tkaniny, vyrobené ze supertenkých mikrovláken, propouští dokonale vlhkost i vzduch nicméně Alcantara je odolná proti působení vody, a proto se nesráží ani neroztahuje. Jednolitý povrch zabraňuje jejímu nerovnoměrnému opotřebování, Alcantara je dostupná v široké škále barev 50 barevných odstínů. Snadná údržba a dokonalý vzhled Alcantary patří mezi hlavní výhody této látko nicméně jedinou jedinou nevýhodou Alcantary je zatím vyšší cena. Většina výrobců ji nabízí ve stejné cenové kategorii jako kůži. Jedná se však o dobrou dlouhodobou investici na celý život, která se vyplatí.

Otěruvzdornost : 150.000 cyklů Martindale

Složení : 68% polyester, 32% polyuretan

PALAS

Moderní syntetický materiál, který je vyroben ze 100% polyesteru. Její odolnost v otěru je 30.000 otáček Martindale. Mezi hlavní výhody látky Palas patří snadná údržba, látka je totiž opatřena nešpinivou úpravou.

Otěruvzdornost : 30.000 cyklů Martindale

Složení : 100% polyester

NAPOLEON

Moderní syntetický materiál vyrobený ze 100% nylonu s odolností v otěru 100.000 otáček Martindale. Potahová látka je opatřena povrchovou úpravou Nanovel umožňující snadné čistění vbšech běžných druhů znečištění čistou vodou. Nanovel chrání látku před kávou, červeným vínem, kečupem, horčičí, tukem a například i inkoustem. Látka napoleon je navíc odolná vůči zahoření a splňuje cigaretový test.

Otěruvzdornost : 100.000 cyklů Martindale

Složení : 100% nylon

CARABU

Moderní materiál podobný látce Napoleon se složením bavlna 8%, polyester 16%, polyamid 21%, acryl 55%. Odolnost proti oděru je uváděna 90.000 cyklů Martindale. Jedná se o materiál s antibakteriálním, vodoodpudivým povrchem s velmi snadnou údržbou díky technologii Aqua clean, která umožňuje zbavit se skvrny čistou vodou. Každou skvrnu vyčistíte jednoduše kouskem látky namočeném ve vlažné vodě.

Otěruvzdornost : 90.000 cyklů Martindale

Složení : 8 % bavlna, 16% polyester, 21% polyamid, 55% acryl

VELOR

Na dotek velmi příjemná látka Velor je tkaná potahová látka ze 100% polyesteru využívající technologii Aqua Clean, která umožňuje zbavit se skvrny čistou vodou. Její otěruodolnost je 70.000 otáček Martindale.

Otěruvzdornost : 70.000 cyklů Martindale

Složení : 100% polyesteru

ŽINYLKA

Velmi často používaný pevně tkaný potahový materiál s hrubším vzorem převážně ve složení ze 50% polyesteru a 50% bavlna, do jehož podkladu je vetkán vlas ze 100 % bavlny.

Otěruvzdornost : O0.000 cyklů Martindale

Složení : 50% polyester, 50% bavlna

MIKROPLYŠ

Je tkaný jemný materiál ze 100% polyesteru, Martindale se udává 24.000 cyklů. Má jemné chlupy, které časem „slehnou“, ale lze je znovu narovnat.

Otěruvzdornost : 24.000 cyklů Martindale

Složení : 100% polyester

EKOKŮŽE ( imitace kůže )

Moderní potahový materiál podobný kůži, který neobsahuje živočišné materiály. Vyniká velmi jednoduchou údržbou, vysokou odolností na změnu barev a velmi příjemným vzhledem. Jedná se o 12% polyester a 88% PVC. Otěruodolnost je 120.000 cyklů Martindale.

Otěruvzdornost : 120.000 cyklů Martindale

Složení : 12% polyester, 88% PVC

KŮŽE

Kůže pro nábytkářství se získávala především z hovězího dobytka,ale také z koní, vepřů, koz a ovcí. Byla určena pro nízké a většinou pevné čalounění sedacího nábytku. Před použitím je potřebné z kůže odstranit srst, zbytky tuku, masa a nečistot. Takto získanou holinu bylo potřebné vyčinit, po vyčinění získáme finální výrobek, přírodní useň. Zušlechťováním usní sušením, barvením apod. získáváme tzv. nábytkové vašety, které mohou mít různé úpravy …

Kůže s anilinovou úpravou : je velmi jemná na dotyk, vyráběná z nejlepších surovin. Je mořená v dřevených sudech, kde nachází svojí definitivní barvu a optické vlastnosti. Jejím typickým znakem je zachovaný původní, přírodní povrch kůže a mírné barevné odlišnosti jako výsledek moření v sudech. Anilinová úprava je oproti ostatním typům méně odolná vůči mechanickému poškození, díky své otevřenosti je citlivější na okolní vlivy a tím pádem i náročnější na údržbu. Z hlediska komfortu, přilnavosti, optických vlastností a exkluzivity je však bezpochyby tou nejlepší alternativou pro náročného zákazníka.

Kůže se semianilinovou úpravou :dodává přírodní lícové kůži vzhled anilinové kůže, ale její povrch je navíc pigmentovaný. Právě pigmentace zajišťuje rovnoměrnější rozložení mořidla v barvících sudech, zvyšuje odolnost kůže vůči vnějším vlivům a tím zlepšuje její vlastnosti potřebné pro každodenní používání. Tato úprava je snahou o zachování úžasných vlastností anilinových kůží, ale se zvýšenou odolností a tím i zlepšenými užitnými vlastnostmi. Na dotek je semianilin velmi příjemný, opticky je velmi atraktivní nicméně je homogennější než anilinová kůže.

Kůže s korigovanou úpravou : korekce dodává povrchu kůže eleganci a homogennost, kterou sama kůže v přírodním stavu nedosahovala. Vhodný potisk (dezén) zajišťuje nejen požadovaný vzhled, ale kůže je příjemná na dotek a nevyskytují se na ní optické vady. Tento typ kůže je nejvíce používán, a to hlavně z důvodu nižší pořizovací ceny a kůže splňuje všechny požadavky kladené na přírodní kůži s širokou nabídkou barevných odstínů a dezénů.

Nubuk : je kůže typická svým matným a jemným povrchem. Její líc je totiž mírně zbroušený – proto působí velmi elegantně. Na druhé straně je náročná na údržbu a méně odolná vůči znečištění. Náročnější technologie výroby se odráží ve vyšší ceně.

© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena