Cena celkem: | 0 Kč |
Výběr kvalitní kancelářské židle je velice důležitý, jelikož na židli budete trávit většinu pracovního času. Správná židle by měla respektovat anatomii těla. Pokud zvolíte nevhodnou židli, špatné sezení může zapříčinit zdravotní potíže a bolesti, především v oblasti krční a bederní páteře. Nabídka kancelářských židlí je opravdu veliká. Nejzdravější sezení zaručují ergonomická křesla. Ta umožňují nastavit si výšku a úhel sedáku a hlavové opěrky, ale také bederní opěrky popřípadě opěrek rukou. Ergonomická křesla mají navíc synchronní mechanismus, který zajistí správné držení těla. V předchozích článcích na téma kancelářské židle a kancelářská křesla jsme shrnuli několik obecných zásad, dnes se budeme věnovat komponentům židle detailně.
Při výběru kancelářské židle či křesla je v první řadě třeba se zamyslet nad tím, kolik času denně strávíte na židli, zda ji kupujete jen pro sebe nebo ji bude používat více lidí, jestli se Vám vejde pod pracovní stůl, zda by měla dotvářet charakter interiéru a jestli netrpíte zdravotními komplikacemi.
Každá kancelářská židle se skládá z několika základních dílů – kolečka, kříž, píst, základová deska, mechanika, sedák, opěrák popřípadě područky.
Základová deska je plechový výlisek s pákou, pomocí které se ovládá zdvih židle. Základová deska se používá u levnějších židliček v kombinaci s mechanikou typu Lama popřípadě s kloubobou mechanikou, ostatní mechaniky jsou vybaveny integrovanou základovou desku, která je nedílnou součástí mechaniky. Základovou desku je třeba pravidelně kontrolovat a dotahovat všechny šrouby, které drží mechaniku k sedáku kancelářské židle.
Píst přispívá ke zdravému a pohodlnému sezení na židli a tlumí náraz při dosedu. Píst je umístěn pod sedákem a dokáže Vás i při prudším dosedu měkce a plynule usadit bez bolestivého nárazu. Podstatnou funkcí pístu je samozřejmě plynulé nastavení výšky posedu.
Kříž a kolečka jsou součástí každé kancelářské židle či křesla a tento díl bývá často podceňován, přestože je také velice důležitá. Pevná a stabilní základna Vám zaručí pohodlné sezení i bezpečný pohyb po kanceláři. Nejběžnější pěti-ramenné kříže jsou plně dostačující pro stabilitu a plynulý pohyb do všech směrů. Kříže jsou nabízeny ve standardním plastovém provedení nebo v provedení chrom popřípadě hliník. Pohyb židle zajišťují kolečka, která nesmí drhnout a současně musí židli udržet na místě. Kvalitní kolečka umožňují jednoduchý a efektivní pohyb po pracovišti, aniž byste své křeslo museli opustit. To Vám šetří energii i čas. Kolečka by se měla snadno otáčet, jejich velikost a tvar je třeba vybírat především podle typu podlahy, na jaký budou používána. Standardní kolečka jsou plastová, na tvrdé podlahy jsou určena vylepšená pogumovaná kolečka. Účelem koleček a otáčecího mechanismu je zajistit, aby uživatel byl co nejméně nucen sám otáčet trupem, a naopak otáčel celé tělo. Díky tomu jsou zádové, krční a šíjové svaly ušetřeny zbytečné námahy.
Područky jsou neméně důležitou součástí každé židle – pokud nemáte možnost opřít si pohodlně ruce, například při osmihodinové pracovní době u počítače, může to vést k jejich nadměrné únavě a zbytečné námaze. Proto by ergonomické židli neměly chybět opěrky pro ruce, takzvané područky. V ideálním případě poskytují rukám oporu v pravém úhlu. A v návaznosti také šíji a ramenům. Důležité je ivýškové nastavení. Výstelka podpěrky by měla být dostatečně měkká, aby nedocházelo k nepříjemným otlakům a zároveň pevná, aby poskytovala jistotu opory.
Mechanika je jednou z nejdůležitějších částí každé židle či křesla. Právě typ mechaniky ovlivňuje možnosti nastavení mnoha parametrů tak, aby Vám výrobek při sezení poskytoval maximální komfort. Existuje několik základních typů mechanik.
Mechanika Lama je nejjednodušším typem mechaniky, který se používá výhradně u dětských židlí popřípadě u nejlevnějších modelů kancelářských židlí. Tento typ mechaniky neumožňuje nastavení sklonu opěráku, nastavení výšky opěráku je obvykle možné.
Kloubová mechanika je nejrozšířenějším typem mechaniky, která se dodává k většině vyráběných levných židlí. Mechanika umožňuje nastavit sklon opěráku, vzdálenost opěráku od sedáku i výšku opěráku. Největší nevýhodou této mechaniky je především nutnost častého dotahování všech spojovacích šroubů. Židle s kloubovou mechanikou nejsou příliš vhodné pro každodenní a dlouhodobé sezení.
Asynchronní mechanika umožňuje nezávislé nastavení sklonu sedáku a opěráku. Židle s asynchronními mechanikami nabízejí výbornou ergonomii sezení. Asynchronní mechaniku snadno poznáte podle tří ovládacích páček. Jedna páčka umožňuje nastavení výšky celé židle, další ovládá naklápění sedáku a poslední páčkou se ovládá nastavení sklonu opěráku. Dražší asynchronní mechaniky, kromě nezávislého nastavení sklonu sedáku a opěráku, umožňují i nastavení odporu opěráku pomocí dole umístěného regulačního šroubu. V praxi to vypadá tak, že se opěrák může pohybovat volně a kopírovat tak pohyb sedící osoby.
Synchronní mechanika zaručuje vynikajicí ergonomické vlastnosti kancelářské židle. Při náklonu opěráku dochází k synchonizovanému náklonu sedáku. Nastavení vzájemných sklonů probíhá automaticky ve vhodném ergonomickém poměru. Součástí většiny synchronních mechanik je regulační šroub pro nastavení síly protiváhy, tedy tuhosti pohybu mechaniky dle hmotnosti sedící osoby, díky čemuž lze sedět zdravě a dynamicky. Židle se synchronní mechanikou jsou velice kvalitní jak funkcemi tak provedením a jsou určeny k dlouhodobé náročné kancelářské práci. Některé z asynchronních a synchronních mechanik jsou také vybaveny funkcí posunu sedáku, což umožňuje nastavení vzdálenosti sedáku od opěráku a současně také mohou nabízet dodatečné nastavení náklonu sedáku.
Křeslová mechanika je jednoduchá mechanika používaná především u kancelářských křesel. Kancelářská křesla se vyznačují pevně daným úhlem mezi opěrákem a sedákem, případně mechanika umožňuje nastavení výšky křesla. U levnějších křesel jsou použity mechaniky, které lze zablokovat v základní pracovní poloze. Po odblokování mechaniky se aktivuje funkce houpání křesla s možností nastavení síly protiváhy. Dražší křesla jsou vybavena mechanikami, které umožňují zablokovat křeslo ve více pozicích.
Základem zdravého sezení je pohodlný a přiměřeně široký sedák. Sedák by neměl být příliš měkký, měl by být anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil na končetiny a nepřetěžoval jednu skupinu svalů. Výška sedáku by měla být upravena tak, aby se chodidla celou plochou dotýkala země v přirozeném úhlu, jinak může opět dojít k přetěžování jedné skupiny svalů. Sedací plochu židle je tedy důležité nastavit tak, aby přesně odpovídala Vaši výšce.
Při výběru židle myslete také na kvalitu opěráku. Opěradlo kancelářské židle by mělo být anatomicky tvarováno podle Vaší páteře. Nejlépe Vám v tomto pomůže bederní opěrka. Tu si můžete u kvalitních židlí nastavit přesně podle tvaru Vašich zad a zajistit tak přirozenou a zdravou oporu pro Vaši páteř. Bez bederní opěrky může dojít při dlouhodobějším sezení k deformacím páteře, proto je dobré podobnou opěrku dodatečně pořídit i k židlím, které ji nemají. Opěrák musí být výškově stavitelný, aby jeho prohnutí odpovídalo prohnutí zad člověka, což je samozřejmě různé pro různě vysoké postavy. Také musí být dostatečně velké, aby poskytlo oporu celé ploše zad. Pro větší pohodlí je možné vybrat židli i s hlavovou opěrkou, která poskytne příjemnou oporu hlavě a krku. Opěradlo je dalším důvodem, proč vybírat židli osobně. Každý člověk má jinak tvarovanou páteř a špatně vybraná nebo nastavená židle může zádům dokonce uškodit.
Většina kancelářských židliček je vybavena základním nastavením výšky opěráku, lepší židle jsou vybaveny mechanismem UP-DOWN, který umožňuje rychlé a pohodlné nastavení výšky opěráku. U kancelářských židlí nižší třídy s kloubovou mechanikou se nastavuje výška opěráku pomocí šroubu, který zaaretuje opěrák ve zvolené poloze. U opěradel vybavených mechanismem up-down žádné šrouby nejsou. Uvnitř opěráku je ozubený mechanismus, který zajišťuje výšku opěráku ve zvolené poloze. Výška opěráku se navíc dá pohodlně nastavit, aniž by jste museli vstát ze židle.