0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

Jak vybrat svařovací techniku

svářečka Při výběru nové svářečky záleží na tom, zda jste profesionál či laik, chcete svářečku využívat pro práci v domácnosti nebo v autodílně, a v nakonec také na tom, jaký materiál chcete svářet. Seznamte se nejprve sezákladními typy a principy a svářecí techniky a pak se podívejte na naše tipy, na co byste se měli při výběru zaměřit.

Základní typy svařovací techniky

Svařovací invertory

jsou zařízení, která usměrní běžné síťové napětí a přemění ho na napětí využitelné pro sváření. Výstupní napětí můžete elektronicky upravovat a díky tomu jsou invertory vhodné pro různé svařovací metody. Navíc je můžete vybavit dalšími funkcemi, které zvyšují komfort a kvalitu práce. Jejich velkou výhodou je takénízká váha, nevýhodou jejich citlivost vůči prostředí. Pokud jsou v prašném prostředí, musíte je 1–6× ročně vyfoukat stlačeným vzduchem. Invertory používajíprofesionálové, díky nízké váze a všestrannému využití si je však oblíbili i kutilové v domácnosti.

Bodovací svařovací stroje

fungují na principu odporového svařování, které se hodí pro ocel, hliník i další kovy. Nejčastěji se však bodových svářeček využívá v autodílnách při opravách karosérií. Proces přivaření je u bodovacích svářeček automatický, nevýhodou je jejich váha okolo 27 kg.

Klasické svářečky

se liší podle materiálů, které s nimi chcete svářet a také podle principu, na základě kterého probíhá svařování. Tento princip se skrývá pod označením MMA, MIG-MAG neboTIG.
TIP:Invertory, bodovací svářečky a klasické svářečky najdete v e-shopu

Principy svařování

  • MMA (Manual Metal Arc) je základní metoda svařování elektrickým obloukem s použitím obalovaných svařovacích elektrod. Zdrojem napětí může být trafostanice (střídavé napětí AC) nebo invertory (jednosměrné napětí DC). Skvěle se hodí pro využití venku nebo na znečištěném či zkorodovaném kovu.
  • MIG-MAG (Metal Inert Gas- Metal Active Gas) je svařování s automatizovaným podáváním svařovacího materiálu a říká se mu takésvařování v ochranné atmosféře. Využijete ho hlavně při sváření slabých plechů a výsledkem budou kvalitní sváry bez strusky. Svářečkyv naší nabídce fungují právě na principu MIG-MAG.
  • TIG (Tungsten Inert Gass) je metoda, kdy teplo svařovacího oblouku vzniká výbojem mezi svařovaným materiálem a netavitelnou wolframovou elektrodou. Sváry jsou přesné a během svařování vznikne pouze minimum kouře a zplodin. Na tomto principu fungují invertory z naší nabídky.

Tipy pro výběr svářečky

Svařovací kukla Princip svařování je nejdůležitějším faktorem při vybírání svářečky také kvůli materiálům, které chcete svářet. Pro ocel běžných rozměrů můžete využít všechny, například pro hliník už ale pouze TIG/AC/DC. Chcete-li svařovat různé kovy, potřebujete svářečku vybavenou některou z funkcí PoP, SYNERGY, Pulse, Ac/Dc, Slope Down, 2T-4T nebo Pulse. Druhým důležitým kritériem při výběru by neměla být hodnota maximálního svařovacího proudu, ale tzv. zatěžovatel(výkonová využitelnost). Svařuje se vždy v 10minutových cyklech a zatěžovatel v procentech ukazuje, jakou dobu můžete pracovat a jak dlouho musíte přístroj chladit. V neposlední řadě si svářečku vyberte podle toho, jak často ji hodláte přenášet a využívat. Pokud často, budou pro vás důležité údaje o váze a nákladech na spotřební materiál. Při svařování na principu TIG a MIG-MAG musíte počítat s výdaji za plyn, u každé svářečky ale budou časem potřeba nové svařovací dráty, elektrody a trysky. Nezapomeňte ani na další nutné příslušenství, jako je napříkladSamozatmívací kukla.
TIP:Kvalitní svařovací techniku koupíte v našem e-shopu
© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena