0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

Jak osvětlit interiér I.

Závěsné či stropní svítidlo s teplou barvou světla je základním prvkem osvětlení v každé místnosti. Osvětlení však musí být dostatečné a také splňovat konkrétní účel jako je čtení, stolování či vaření, proto by mělo být základní světlo doplněno dalším typem svítidel. Ať už účelovým nebo jen světlem pro dokreslení tmosféry.

Osvětlení předsíně a chodby

Je spousta domácností, které mají v předsíni a chodbě umístěno jen slabé mdlé osvětlení. Mělo by to však být naopak. Chodba i předsíň by měly být osvětleny výrazným světlem, výraznějším než místnosti, které jsou předsíní či chodbou spojovány. Při přecházení z chodby nebo předsíně do další místnosti se musí oči neustále přizpůsobovat, což je pro lidský zrak únavné a při špatném osvětlení přechodového prostoru se pak zrak kazí.

Neméně důležitý je i rychlý náběh osvětlení v těchto prostorách. Do chodby i předsíně se určitě nehodí klasická zářivka se starterem. Ideální je použít kompaktní úspornou zářivku či žárovku, nebo LED žárovku. I žárovka halogenová není zrovna vhodnou volbou, tu raději použijeme tam, kam chodíme co nejméně.

Osvětlení schodiště

Variantou osvětlení schodiště je kombinace bodových světel, která osvětlují jednostlivé stupně a dvou stropních svítidel, kdy jedno je na začátku a druhé na konci schodiště. To se týká jednoramenných schodišť. Pokud jsou schodiště víceramenná, počet světel podle počtu ramen přibývá. V případě točitého schodiště, které je umístěno uprostřed místnosti, si vystačíme pouze s případným osvětlením stupňů, jinak nám postačí pouhé centrální osvětlení místností.

Osvětlení koupelny a toalety

Hlavní stropní osvětlení koupelny zajistí pohodlně kompaktní zářivka nebo soustava stropních bodových světel. Důležité je ale také osvětlení koupelnového zrcadla, kde lze použít kompaktní či lineární zářivky, nejlépe však zářivky halogenové, které dosahují nejvěrnějšího nasvícení. Toto osvětlení se umisťuje na stěnu nad zrcadlo nebo lépe po obou stranách zrcadla.

V koupelně je především důležité zabezpečení elektrických rozvodů a tedy i osvětlení. Koupelnová svítidla musí být odolná vůči vodní páře a stříkající vodě, jejich krytí proto musí být IP44 a vyšší. Důležité je také bezpečné rozmístění svítidel podle bezpečnostních zón, které definuje příslušná norma.

Na toaletě si vystačíte s jedním hlavním stropním zdrojem světla. Měl by mít rychlý náběh, k čemuž nám postačí halogenová žárovka. Druhým možným umístěním svítidla na WC je prostor nade dveřmi.

© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena