0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

Jak koupit kvalitní matrace?

Před nákupem matrace si musíme uvědomit, že na trhu nenajdeme ideální matrace pro každého. Každý člověk má jinou hmotnost, výšku, věk a rozdílné požadavky na tuhost matrace. Vybrat tu správnou matraci není vůbec jednoduché a důležitým parametrem při výběru matrace jsou naše finanční možnosti.

Tuhost matrace a použité materiály

Obecně se dá říci, že pro člověka s větší hmotností jsou vhodné matrace s větší hustotou pěny a naopak nicméně každý z nás má rozdílné požadavky. Nejdůležitější je vybrat takový materiál, na kterém se budete cítit dobře a pohodlně.

Hustota a typ pěny přímo ovlivňují tuhost matrace, nejširší škálu tuhosti nabízejí matrace z líné pěny (matrace s paměťovou pěnou),které se vyrábí v rozdílných hustotách. Výhodou líné pěny je fakt, že dokáže přesně okopírovat polohu těla během spánku a tím zajistit optimální polohu páteře. Platí, že čím vyšší je vrstva líné pěny, tím je matrace měkčí a finančně náročnější. Nejoblíbenější jsou matrace s výškou vrstvy líné pěny 2 až 5 cm.

Středně tuhé matrace jsou matrace ze studené pěny. Oproti klasické PUR pěně se matrace ze studené pěny vyrábějí při nižší teplotě a jednotlivé mikrobublinky tak mají mnohem větší životnost a matrace Vám dokáží poskytnout kvalitní oporu páteře po dlouhou dobu.

V případě, že hledáte měkkou matraci, měli by jste se zaměřit na latexové matrace. Jejich výhodou je velký počet větracích otvorů, které zajišťují tolik potřebné odvětrávání matrace. Latex je velmi měkký materiál, proto se i velmi často vyztužuje klasickým pěnovým jádrem nebo kokosovou vrstvou. Měkká latexová matrace je vhodná pro ty, co hledají pohodlí a zároveň oporu celého těla.

Některé postele mají místo roštu pevnou desku a v takovém případě je ideální volbou pružinová matrace, která nabízí perfektní odvětrání jádra matrace. Jste-li ekologicky zaměřeni, pak můžete vybírat matrace z bio pěny, do kterých jsou přidávány oleje např. lněné nebo konopné. Novodobým trendem jsou takzvané partnerské matrace, které se vyznačují různou tuhostí jednotlivých stran. Jsou ideální pro páry, kdy každý z partnerů má jinou hmotnost a preferuje jinou tuhost matrace.

Správná poloha těla při spánku

Poloha těla v průběhu spánku hraje důležitou roli při výběru tuhosti matrace. V poloze na zádech je váha rovnoměrně rozdělena po celé ploše matrace, páteř potřebuje v poloze na zádech pevnou oporu aideální volbou bude tvrdší matrace.

V poloze na boku je váha rozdělena bodově po ploše matrace, nejvíce je matrace zatížena v oblasti ramen boků a kolen. Tvrdá matrace by mohla způsobit deformaci páteře do nepřirozené polohy a důsledkem je neklidný spánek a probouzení v průběhu spánku. Ideální volbou při spánku na boku je středně tvrdá až měkká matrace. V poloze na břiše nebo při častém střídání poloh je ideální volbou středně tvrdá matrace nebo matrace s rozdílnou tuhostí ložné plochy, která Vám nabízí možnost volby a vyberete si stranu, která Vám bude vícevyhovovat.

Rozměr matrace

Rozměr matrace je závislý na rozměru rámu postele popřípadě na rozměru roštu. Matrace by měla být o 10 až 15 cm delší než výška postavy a ideální šířka matrace pro jednu osobu je 80 až 90 cm. Při výběru matrace pro manželskou postel máte dvě možnosti. Pokud každý preferujete rozdílnou tuhost matrace nebo máte polohovací rošty, pak jednoznačně volíte samostatné matrace. Pokud máte raději větší pocit sounáležitosti s partnerem a vaše výška a váha je podobná, můžete zvolit matraci vcelku.

Výška matrace

Se vzrůstající výškou matrace rostou její ortopedické vlastnosti aschopnost absorbovat hmotnost člověka. Ortopedické matrace do postele mají výšku postele tvořenou několika vrstvami, říká se jim sendvičové a každá vrstva pak plní jinou funkci.Nejprodávanější matrace jsou ty, které mají výšku 16 až 24 cm. Pokud hledáte matraci pro občasné přespání, stačí zvolit výšku mezi 10 až 15 cm. Vždy však bude záležet na četnosti užívání a hmotnosti uživatele.

Typ potahu

Ochranný potah na matraci by měl mít dostatečnou schopnostodvětrávat, absorbovat a odvádět vlhkost těla. Potah matrace by měl být snímatelný a ideálně pratelný na 60°, kdy je zajištěna likvidace mikroorganismů způsobujících alergie. Cena kvalitního potahu může tvořit až 1/4 ceny matrace.

Cena matrace

Investice do matrace se vždy vyplatí a vrátí se ve forměkvalitního a zdravého spánku. Matrace v cenové hladině do 3.500,– Kč nabízení solidní kvalitu za nízkou cenu, nejčastěji mají výšku mezi 10 až 16 cm a standardní potah je froté nebo klasický úplet.

Nejprodávanější matrace jsou v cenové hladině od 3.500,– do 6.500,– Kč, jedná se o matrace vyšší třídy s vylepšenými ortopedickými vlastnostmi a vyšší životností v délce 5 až 10 let. Výška těchto matrací je 16 až 24 cm, materiálem potahu je bavlna s výtažkem Aloe Vera nebo látky jako Tencel, Bamboo apod. Pokud volíte matraci v cenové hladině nad 6.500,– Kč, můžete si být jisti, že jste pro svůj zdravý spánek udělali maximum. Matrace jsou zpravidla vyšší jak 20 cm, potahy obsahují různé přísady nebo mikrokapsule pro lepší odvod vlhkosti a regeneraci svalstva.

Fotogalerie matrací

© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena