0 Kč 0
Cena celkem:28 533 Kč

Jak vybavit dětský pokoj?

Dětský pokoj je unikátní místností. Pro dítě představuje dětský pokoj to, co pro dospělého celý byt. Při zařizování dětského pokoje proto musíme dbát na to,že dítě roste a vyvíjí se. Abychom nemuseli každé dva až tři roky vybavení dětského pokoje měnit, je důležité vsadit hned na začátku především na funkčnost a jednoduchost. Mezi nejdůležitější prvky nábytku jistě patří dětská postýlka, dětská postel se zábranou, patrová postel či palanda, šatní skříň, psací stůl, dětská židle atd.

Materiál je důležitý

Ideální materiál pro dětský nábytek by měl být funkční, bezpečný a hlavně zdravotně nezávadný. Měl by být odolný mechanickému namáhání a barevně hezky laděný. Takovéto kombinace lze však těžko dosáhnout, protože každý materiál má své přednosti ale i drobné nedostatky. Pokud dáváte přednost snadné údržbě, nízké ceně a dobré mechanické odolnosti volte hladké laminované materiály, z nichž lze jednoduše nasucho nebo vlhkým hadříkem setřít špínu a prach. Tyto materiály jsou však pocitově chladnější, ikdyž se současné moderní dezény dokáží velice dobře napodobit vzhled přírodního dřeva. Cena laminovaných desek je však nesrovnatelně nižší než dřevěných. Pokud jde o dřevotřískové jádro, jsou dnešní laminované desky vyráběny pod přísnou normou EU, čímž je docílená zdravotní nezávadnost a možnost použití tohoto materiálu i pro dětský nábytek.
Dřevěný nábytek z masivumá vysokou dekorativní hodnotu, kterou může jen stěží něco nahradit. Nabízí nám svou krásu letokruhů, pevnost i pružnost. Dřevěný nábytek by měl být ošetřen vodou ředitelnými ekologickými laky a barvami. I když je kresba přírodního dřeva dekorativní i bez povrchové úpravy, lak zajistí jeho delší životnost. Dřevo nezešedne a navíc se tolik nešpiní.

Barvy

Dříve, než cokoli koupíme, si musíme ujasnit, do jakých barev chceme pokoj ladit. Nejde jenom o vymalování stěn, ale samozřejmě také o nábytek, podlahu (koberec) a vybavení. Pokud je dítě dostatečně staré, rozhodně neváhejte a barvy vybírejte s ním. Můžete se dočíst, že fialová napomáhá relaxaci, modrá uklidňuje nervový systém a podobně, ale pokud Vaše dítě samou láskou k fialové nesní ani borůvky, tato barva nebude vhodnou volbou.

Pokud potřebujete zvětšit prostor nebo prosvětlit pokoj, volte barvy jasnější a méně syté. Jasné barvy se snášejí s větším množstvím jiných barev – budete mít větší výběr v nábytku a doplňcích. Je také mnohem jednodušší je přetřít jiným odstínem nebo doplnit tapetami popřípadě jinými dekoracemi. Opatrně s kombinací světlého nábytku a světlých stěn nebo světlého podkladu a světlých stěn. Pokoj může působit bledě. Tmavší syté barvy místnost zmenšují. Doporučují se spíše u větších pokojů nebo u místností s vysokým stropem, které působí prázdně. Teplé barvy můžou v syté podobě působit agresivně (obzvláště jasná sytá červená nebo oranžová),proto se příliš nedoporučují. Zajímavá je naopak například sytá zelená s tmavým nebo světlým přírodním odstínem podlahy (koberce). Dětský pokoj můžeme také vymalovat nesourodě – kontrastní stěny (kupříkladu dvě bílé, dvě zelené – možnost šikovně zúžit nebo prodloužit místnost),ve stěně vyseknutý trojúhelník světlejšího odstínu nebo geometrické tvary jiné barvy.

Dětská postýlka

Prvním kusem nábytku, který pořizujeme ještě než dítě přijde na svět, je dětská postýlka. Dostatečně pohodlná a bezpečná postýlka by měla mít rozměr alespoň 50 × 100 cm. Ideální je však rozměr 70 × 140, který vyhovuje až do 4 let věku dítěte. Ať již budeme kupovat postýlku novou nebo použitou, základem musí být nová pružná a prodyšná matrace. Pro usnadnění péče o dítě bychom měli dát přednost postýlce s jednou stahovatelnou postranicí a a postýlce umožňující nastavitelnost výšky matrace. Příčky postýlky musejí být svislé, aby po nich miminko nemohlo vylézt a přepadnout. Současně by se mezi příčky neměla vejít dětská hlavička a měly by být kruhového průřezu, tedy bez ostrých hran.

Zvýšená dětská postel, patrová postel nebo palanda

Jakmile dítě opustí dětskou postýlku, mělo by již využívat postel klasických rozměrů pro dospělé, kde bude základem kvalitní zdravotní matrace. Rozhodně by dítě nemělo spát na rozkládací pohovce nebo lehátku. Pro malé děti je nejvhodnější dětská postel se zábranou. Pod většinu postelí se dá pořídit výsuvná přistýlka, která vyřeší problém s přespáním kamaráda nebo třeba babičky. Pokud pořídíte postel s úložným prostorem, vyřešíte i problém, kam lze pohodlně zastlat lůžkoviny, uložit odložené hračky nebo oblečení. Pokud máte menší prostory je nejlepší pořídit poschoďovou nebo patrovou postel. Pod ní můžeme umístnit např. skříňky, komody, knihovničku nebo zde vytvoříme hrací koutek. Při pořizování patrové postele však musíte myslet na výšku místnosti, která by měla umožnis bezpečné posazení jak dítěte, tak i dospělého.

Místo pro hru a učení

Jak dítě roste, rozšiřují se rychle jeho aktivity a vzrůstají nároky na dostatečný úložný prostor. Místo otevřených polic se především u menších dětí doporučují zavíratelné skříňky s plnými dvířky, plastové kontejnery nebo závěsné koše. Takto bude moci dítě prakticky a rychle vytvořit alespoň dojem pořádku přesunutím a zavřením věcí do skříněk. Při pořizování dětského nábytku myslete také na knihovničku, komodu a dostatečně velkou šatní skříň. V případě potřeby uložení sezóních věcí lze nad šatní skříň použít i nádstavec.

Pracovní stůl a židle jsou nezbytné pro každého předškoláka či školáka. Pro nejmenší je vhodné pořídit malý stoleček, který může být opatřený kolečky na dvou nohách pro snadné přemístění. Psací stůl nebo PC stůl pro školáka a studenta již bude vypadat úplně jinak. Výška tohoto stolu by měla být nastavitelná, kdy bychom měli dodržovat zásadu, že ruce v lokti by měly svírat pravý úhel, pokud je dítě položí na desku stolu. Zatímco prvňáček vystačí s výškou stolu pouze 50 cm, nároky starších školáků se zvýší o dalších 20 – 30 cm. V případě, že předškolní dítě pracuje u klasického psacího stolu, je pro něj nejvhodnější dětská rostoucí židle. Pro staršího školáka již bude vhodná židle kolečková, s nastavitelnou výškou sedáku i opěrky zad, která by měla končit pod lopatkami. Užitečná je funkce pohupování, či pružení. Zatížení páteře můžeme snížit použitím područek.

Úložné kontejnery a krabice na hračky

V žádném dětském pokoji nesmějí chybět úložné prostory pro množství hraček. Ideální jsou dřevěné nebo plastové bedny a krabice. Truhla na hračky je nejlepší na kolečkách, protože s ní lze snadno manipulovat a úklid hraček zvládnou i ti nejmenší, které tak můžeme vést k pořádku. S přibývajícím věkem dítěte a množstvím hraček všeho druhu je vhodné pořídit dřevěné regály s místem pro pevné nebo zasouvací barevné kontejnery, které umožňují třídit hračky. Nastavení výšky jednotlivých polic by mělo být samozřejmostí.

Sportovní vybavení, kapsáře, sedací pytle a dekorace

Pro sportovní vyžití a vybití přebytečné dětské energie je vhodné instalovat do dětského pokoje sportovní nářadí a doplňky. Stále oblíbené a finančně dostupné jsou dřevěné žebřiny, které rádi využijí k protažení unavených zad i rodiče. Malé dítě určitě využije zavěšenou houpačku, háky možná později využije mladý student pro zavěšení boxovacího pytle. Kapsáře a dekorace dotvářejí konečný vzhled pokojíčku, jejich nabídka je v současné době velmi velká. Lze volit různé tvary i barevné kombinace. sedací pytel se stane místem pro relaxaci a odpočinek.

Desatero pro zařizování dětského pokoje

  • • Dítě se vyvíjí, proto je vhodné, aby zařizovací předměty, zejména stoly a židle, byly rozměrově přestavitelné
  • • Předškolní a školní věk je důležitý z hlediska formování postavy dítěte, proto vybíráme kvalitní ergonomicky tvarovaný nábytek
  • • Materiály, ze kterých jsou zařizovací předměty vyrobeny, musí být zdravotně nezávadné a snadno udržovatelné
  • • Velkou pozornost je třeba věnovat osvětlení (přirozenému i umělému),pracovní stůl je vhodné umístit co nejblíže k oknu
  • • Dbáme na vhodnou volbu barev a materiálů
  • • Při řešení interiéru pokoje pro více než jedno dítě je důležitým hlediskem rozdílnost věku a pohlaví
  • • Po desátém roku věku je vhodné aby chlapec a dívka měli samostatné pokoje
  • • Z hlediska bezpečnosti je důležité tvarové a materiálové provedení nábytku (bez ostrých hran a rohů)
  • • Z psychologického hlediska je vhodné, aby prostory a vybavení pro dvě děti – studenty byly pokud možno rovnocenné
  • • Při zařizování dětského pokoje nezapomeňte vytvořit dostatečně velkou hrací, pracovní a klidovou zónu
© 2018 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena