0 Kč 0
Cena celkem:0 Kč

Jak se vyznat v nabíjení a startování

Autobaterie je zásobníkem elektrické energie každého auta. Je to akumulátor, který je složen ze dvou olověných deskových elektrod (kladná anoda a záporná katoda). Mezi ty je vložena nevodivá deska (separátor),ponořená do roztoku kyseliny sírové a destilované vody (elektrolyt).
Akumulátory jsou sekundární články, takže se musí nejprve nabít, než je můžete použít jako zdroj energie.
A právě zde se hlásí o slovo nabíjecí zařízení.

Kdy je třeba autobaterii nabíjet

Autobaterii nemusíte při ideálních podmínkách dobíjet téměř nikdy, protože se o to stará alternátor auta = při běhu motoru z něj auto odebírá energii a autobaterie se sama nabíjí. Problém je, že k tomu ne vždy dojde. Konkrétně autobateriím nejvíce škodí následující faktory:
  • Časté startování
  • Krátké cesty
  • Velké množství spotřebičů v pohotovostním režimu
  • Dlouhodobé odstavení auta
  • Nízké teploty v zimě
  • Vysoké teploty v létě
Když auto startujete několikrát denně a jezdíte s ním trasy do 30 km, baterie se nestačí sama nabíjet a je nutné ji 1× za 2 měsíce připojit na nabíječku. Nabíjení je také nutné zahájit vždy, když napětí baterie klesne pod 12,5V nebohustota elektrolytu pod 1,24 g/cm3. Pokud autobaterii nedobíjíte, může dojít k jevu, při kterém na elektrodových deskách vznikají krystaly síranu olovnatého, tzv.sulfataci. Takto poničená autobaterie je nevratně zničená a nelze ji dále používat.

Typy nabíječek na autobaterie

Autonabíječka Na výběr máte z 3 typů nabíječek, přičemž ne každý je vhodný pro všechny autobaterie.
  • Klasické nabíječky autobaterií mají možnost regulace proudu a umožňují nabíjení maximálně 1/10 celkové kapacity autobaterie. Po skončení nabíjení je musíte odpojit, aby nedošlo k přebití autobaterie. Hodí se hlavně pro automobily starší konstrukce
  • Automatické nabíječky autobaterií samy analyzují stav baterie, plně ji nabijí a poté se přepnou do udržovacího režimu. Nemůže tak dojít k přebití. Jsou vhodné pro všechny automobily.
  • Autobaterie typu AGM/GEL nelze dobíjet nabíječkami bez speciálního režimu. U autobaterií typu AGM je totiž elektrolyt vsáknut doskelné vaty a u typu GEL zase do křemíkového gelu a oba typy vyžadují velice šetrné nabíjení. Při výběru nové nabíječky proto vždy pátrejte po tom, zda tento režim má.
TIP:Spolehlivé nabíječky autobaterií koupíte v e-shopu

Zjistěte kapacitu své autobaterie

Každé auto má od výrobce předepsanou kapacitu autobaterie. Najdete ji v návodu k obsluze a při výběru byste se jí měli řídit – ideální je pořídit si nabíječku s nabíjecím proudem kolem 1/10 kapacity baterie. Pokud tedy máte baterii s kapacitou 50Ah, hledejte nabíjecí zařízení s nabíjecím proudem kolem 5A.
Obecné pravidlo zní, že baterii je lepší nabíjet déle a pomaleji než rychle a krátce. Odvděčí se vám za to delší životností.

Na co se soustřeďte při výběru startovacího zařízení

Startovací stroje neboli boostery jsou určeny ke startování vozidel pomocí propojení startovacími kabely. Hodí se zejména tehdy, když silný mráz vybije autobaterii. Mohou také sloužit jako samostatný zdroj energie například v karavanech nebo na lodích. Mobilní startovací strojBooster a nabíječka Na výběr máte ze2 základních typů:

Při výběru se opět orientujte podle kapacity autobaterie vašeho auta a také podle toho, zda máte benzínový nebo naftový motor.
Důležitou roli hraje také to, kde chcete booster používat. Pokud jezdíte v létě často kempovat, jistě využijete spíše mobilní booster. Některé mají i praktickou svítilnu, která značně ulehčuje manipulaci v terénu. Dojíždíte-li ale každý den do práce a v zimě míváte auto často pod sněhem, uvažujte spíše o startovacím zařízení s nabíječkou.

TIP:Kvalitní startovací a nabíjecí stroje koupíte v e-shopu
© 2022 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena