0 Kč 0
Cena celkem:28 533 Kč

Svítidlo a Vaše osobnost

Pokud pořizujete svítidlo do domácnosti,určitě očekáváte víc, než jen to, že bude svítit. Určitě požadujete, aby dobře vypadalo, stejně tak přemýšlíte k jakému účelu ho pořizujete. Zda to má být svítidlo určené k odpočinku, tedy světlo bude měkké relaxační, nebo ho potřebujete pro práci, tedy světlo bude jasné.

Pokud je svítidlo určené do místností, kde se setkáváte například s přáteli, bude pro Vás důležité i to, aby svítidlo vyjadřovalo Vaši osobnost a vkus. Na trhu dnes najdete velkou škálu svítidel. A jak již bylo psáno, při výběru musíme dbát jak na užitnou funkci, tak můžeme vybírat podle vzhledu, tedy designu svítidel i použitého materiálu. Každý z nás si může vybrat takové svítidlo, které bude opravdovou ozdobou interiéru i bez toho, aby právě svítilo.

V bytě by měla být zastoupena svítidla různých zdrojů a různých výkonů. Sladíme-li design, můžeme dosáhnout skvělého estetického dojmu. V ideálním případě se snažíme docílit alespoň toho, aby všechna svítidla v jedné místnosti byla od stejného výrobce a vyjadřovala tedy určitý styl.

Fantazii se meze nekladou

Světlo v dnešní době vybízí doslova ke hraní. Lze jej rozptýlit, aby příliš neoslňovalo nebo ho naopak můžeme cíleně zaměřit na konkrétní objekt, který chceme v interiéru zdůraznit. Můžeme ho též násobit což nám umožní dosáhnout optimálního efektu s co nejmenšími náklady. Velké zintenzivnění osvětlení místnosti nám určitě přinese například jeho odraz v zrcadle, napomoct může i světlá barva stěn. Chcete-li si vychutnat zajímavou hru světla a stínu promítanou na zeď a strop, zvolíte lustr či lampu s perforovaným stínidlem.

Přizpůsobte svítidlo svým potřebám

Svítidla, dle způsobu umístění, můžeme rozdělit na svítidla závěsná či podvěsná, dále přisazená a zapuštěná. Variabilní využití pak nabízejí svítidla přenosná, což jsou různé typy lamp. Hlavním zdrojem světla je ve většině případů lustr, ovšem vhodně zvolená lampa nám pak může vytvořit úžasnou dominantu místnosti. Bude-li navíc vybavena vypínačem s postupným tlumením, umožní nám nastavit si tu správnou intenzitu světla podle momentální nálady. Velmi dobře využitelné jsou i malé lampičky se skřipcem. Lze je připevnit třeba na okraj stolu a mají-li takzvaný husí krk, můžete si proud světla zaměřit přesně tam, kam potřebujete.

Dalším hojně využívaným typem svítidel jsou stolní lampy, které dnes často dokáží překvapit nevšední kombinací materiálů. Stojánek může být vyroben například z kovu, dřeva nebo keramiky, stínidla jsou pak nabízena v alabastrovém či opálovém skle nebo skle vitrážovém zasazeném v měděných rámečcích. Moderní až extravagantní stínidla můžou být i v kůži či pogumovaném textilu. Avšak ani lustr jako zdroj centrálního osvětlení nemusí mít statickou polohu. Některá typy bývají vybaveny otočným ramenem, což lustru dodává určitou variabilitu.

Chcete-li si světlo kdykoli libovolně výškově nastavit, pak vybírejte mezi lustry se závěsnými svislými lanky. Takovéto je ideální umístit například nad jídelní stůl. Vodorovná lanka se zase používají tam, kde je vedle sebe nainstalováno několik drobných svítidel, která je pak možné po kovovém lanku posunovat a zároveň jsou i náklopná.

Každý máme jiný vkus

Příznivcům moderních interiérů vyhovuje i moderní design svítidel, jiní zase preferují styl rustikální, kde se uplatní zajímavé povrchové úpravy kovových částí napodobující patinu, například takzvaná antická rez. Naopak moderní technický styl vyznává hlavně funkčnost, na zdobnost si tolik nepotrpí. Využívaná je často ocel, která působí chladněji a často také minimalisticky. Designové možnosti jsou nepřeberné. Objevit můžete svítidla, která mají podobu propletených drátků i dutých pokřivených rourek a podobně. Na své si přijdou i jedinci, kteří vyžadují praktičnost a univerzálnost, Ti ocení například svítidla kombinovaná s ventilátorem. A zvolí-li verzi s dálkovým ovladačem, nebudou muset za horké letní noci ani vstávat z postele, aby si zapnuli příjemné ochlazování ve své ložnici.

Světelné zdroje

Potřebujete-li svítit silně a po dlouhou dobu, je pro Vás správnou volbou zářivka. Vyrábí se ve verzi s předřadníkem nebo bez něj a samozřejmě se liší cenou. Pokud pořídíte svítidlo, které už má předřadník zabudováno, můžete ušetřit. Po stisknutí vypínače zářivka podává téměř okamžitě plný výkon bez nepříjemného startovacího blikání. Jde-li Vám spíše o chvilkové osvětlení, použijte žárovku. Týká se to například vstupních prostor bytu, koupelny, toalety nebo komory.

Hitem poslední doby jsou LED diody. Jimi vybavená svítidla mohou být dokonce zapuštěná v podlaze a lze po nich chodit bosou nohou. Velmi efektně vypadají hlavně v koupelnách nebo na schodištích. Nabízejí hned dvě výhody – jedná se o takzvané studené světlo a nepřekonatelná je hlavně jejich životnost, která se počítá na desítky tisíc hodin. Platí to ovšem jen při správném konstrukčním provedení což by Vám měl zaručit nákup u ověřených firem, u kterých se lze spolehnout na kvalitu. I LED diody produkují nadbytečné teplo, které sice nevyzařují do okolí, ale je nutné ho odvést jiným způsobem. Další výhodou je okamžitý plný výkon hned po zapnutí.

LED svítidla mají obvykle malé rozměry i váhu, mohou tedy mít minimalistiský vzhled dobře se uplatňující v moderních interiérech. Jsou také bezpečná, protože pro jejich napájení postačí nízké napětí. Najdou se ovšem tací, kterým může vadit jejich slabý výkon. Spojí-li se jich ale několik do takzvaného modulu, dosahují běžného výkonu kolem 20W. Jednotlivé použití LED diod nabízí pouze výkon 1–3W, který je ideální pro orientační osvětlení schodišť či chodeb, kdy se umísťují kousek nad schod nebo podlahu a přispějí tak k bezpečnému pohybu v těchto prostorách a navíc vytvářejí zajímavý optický efekt. Mají tak malou spotřebu, že se nemusíte bát nechat je svítit i celou noc. LED diody spolu s halogenovými světly nám můžou posloužit i jako takzvané dramatické osvětlení, kdy jimi můžeme podtrhnout krásu oblíbeného předmětu jako je například obraz, květina nebo akvárium.

Dnes už svítidla neslouží pouze k tomu, abychom ve tmě nezakopávali, ale pomáhají nám také dotvářet atmosféru a náladu, ve které se cítíme dobře.
© 2018 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena