0 Kč 0
Cena celkem:28 533 Kč

Jak vybrat jídelní stůl a židle ?

JÍDELNÍ ŽIDLE

na trhu se setkáváme s velkým množstvím židliček z různých materiálů, různých tvarů a barev. Jak tedy vybrat ty správné židle ? Při výběru jídelní židle musíme v první řadě myslet na prostor. Je nutné si ujasnit, zda kupujeme židle do malé kuchyňky nebo velké jídelny. Pro menší prostory je lepší volit jídelní židle odlehčenější, třeba i bez opěrek, na druhou stranu velká jídelna dává prostor vybírat židle masivnější s vyšším opěrákem, celočalouněné s područkami, které působí slavnostněji a vytváří formálnější atmosféru. O počtu židlí rozhoduje počet strávníků, ale můžeme koupit i o jednu dvě židle více pro nečekané návštěvy. Jídelní židle by měla mít dostatečně velký sedák, aby umožnila pohodlené sezení, výška sedáku by měla mít okolo 45 cm, což je výška, kdy je koleno přibližně v pravém úhlu a chodidla zůstávají stále na zemi. Židle by měla mít takovou hmotnost, aby byla stabilní, ale zároveň umožňovala snadnou manipulaci při vstávání od stolu. Kvalitní jídlení židle mají vodorovné spojovací příčky nohou zabraňující rozvyklání židle. Neméně důležitým parametram je nosnost, a proto věnujte větší pozornost tomuto paramatre, protože některé jídelní židlemají omezenou nosnost.

POUŽITÉ MATERIÁLY

Pečlivě vybírejme také povrchovou úpravu židlí. Židle se dnes vyrábí nejčastěji ze dřeva, překližky, kovu, plastu nebo v kombinaci těchto materiálů. Individuální je též volba tvrdosti židle. Někomu se lépe sedí na dřevě, někdo dá raději přednost čalounění. Pokud jste příznivci čalouněných židlí, mějte na paměti, že jejich údržba může být složitější než u židlí polstrovaných např. kůží nebo židlí bez čalounění. Můžete ovšem zvážit i snímatelné potahy, které se dají prát v pračce. Nezapomeňme sladit design s komfortem – Někdy to může svádět k tomu, že vybíráme pouze očima. Nicméně čas strávený u jídla bývá tím nejpříjemnějším, neměli by jsme si ho proto nechat zkazit tím, že se nám bude nepohodlně sedět.

JÍDELNÍ STŮL

jídelní stůlbývá středem celého bytu či rodinného domu. Při výběru jídelního stolu bychom měli dbát na jeho dostatečnou velikost, tvar i materiál, ze kterého je vyrobený. Velikost stolu opět určuje velikost místnosti, počet strávníků, ale také bychom měli myslet na věci, které budeme na stůl odkládat ( ochucovadla, nápoje, dekorace ). Nejběžnějším tvarem stolu bývá čtverec nebo obdélník. Do menších prostor se hodí čtvercové stoly s rozměry 80×80 cm nebo 90×90 cm, které jsou vhodné pro dvě osoby. Oblíbené jsou stoly obdélníkové, nejčastěji o rozměrech 140×80 cm nebo 160×90 cm. Ideálním rozměrem obdélníkového stolu pro dva je pak 50×160 cm. Do prostornějších jídelen můžeme umístit i stoly kulaté či oválné, ty kolem sebe vyžadují více prostoru než stoly hranaté. U kruhových stolů platí, že průměr cca 100 cm je vhodný pro 3 až 4 osoby, na další dvě osoby je třeba přičíst cca 25 cm k průměru stolu.

Minimální šířka prostoru pro jednu osobu by měla být cca 50 cm. Každá sedící osoba by měla dosáhnout do středu stolu, aby si mohla podat slánku či cukřenku. Hloubka stolu do středu by tedy měla být cca 70–85 cm. Toto ovšem neplatí, pokud zvolíte dominantní stůl velkých rozměrů. Deska jídelního stolu by měla být 25–30 cm nad sedákem židle a současně 75–80 cm nad podlahou. Pozor i na lub stolu, ten by měl začínat cca 70 cm nad podlahou.

POUŽITÉ MATERIÁLY

Materiál stolu vybíráme s ohledem na to, aby byl stůl příjemný a pohodlný, hrany nás netlačily do rukou, deska nebyla nepříjemná na dotek, byla dobře udržovatelná, omyvatelná a odolná. Dále bychom měli brát v potaz styl zařízení jídelny nebo jídelního koutu, aby se stůl do interiéru hodil a byl sladěný s dalším vybavením, například židlemi. Do rustikálního interiéru, interiéru zařízeného v antik nebo country stylu volte stůl z masivu. Skvěle do něj zapadnou mohutnější stoly. Trendem jsou hlavně jednoduché dřevěné stoly, které dávají vyniknout struktuře dřeva a na které už nemusíte dávat ubrus. Důležité je však zvolit tvrdší dřevo, měkké smrkové a borovicové dřevo se pro tento typ stolu nehodí. Do interiéru v retro stylu se snažte vybírat stůl, který bude dobově odpovídat. Také barvy volte podle tónů, které v daném období převládaly.

Minimalistickému interiéru a interiéru v hi-tech stylu bude zase slušet jednoduchý stůl s prvky skla či kovu, které ale budou působit chladným dojmem, s čímž musíte počítat. Do jídelny v mladistvém pop-art stylu si můžete dovolit koupit stůl z plastu v živých barvách. Dobře bude ale také vypadat i stůl z lesklých materiálů.Bytu v městském urban stylu nejlépe prospěje rozkládací stůl, který ušetří místo, kterého obvykle není nazbyt.

Jídelní židle
© 2018 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena