0 Kč 0
Cena celkem:28 533 Kč

Dělené obrazy a jejich nezastupitelné místo

V počátcích byly tyto typy obrazů přijímány velice rozpačitě, známy nám byly spíše z teenagerovských pokojů, z předsíní či hal. Dnes už je tomu jinak, dělené obrazy mají své nezastupitelné místo hlavně v moderních interiérech. Ano, zvykli jsme si na ně a stále více se objevují v dětských pokojích, obývacích pokojích i ložnicích. Skvěle zapadnou do interiérů s dominující barevnou výmalbou, podtrhují styl obyvatel, umocňují barevnost, působí jako kontrastní a zároveň harmonický doplněk.

Seriálový princip

Můžeme ho popsat jako napojování do navazujících nebo alespoň něčím podobných epizod, a to nemluvíme jen o televizních seriálech. Dělené obrazy znázorňující seriálový princip patřily k oblíbeným doplňkům interiérů už na počátku minulého století. Jednalo se o stylově podobné obrázky jako jsou drobné litografie nebo fotografie ve stejných jednoduchých dřevěných rámečcích. K vidění byly na schodištích, na dlouhých stěnách předsíní nebo i jako doplněk nad knihovnou. Tvořily je například reprodukce černobílé rodinné galerie či fotografie městských a krajinných zákoutí. Jste-li příznivci retro stylu, Vaše pozornost by pak měla patřit takovýmto seriálovým obrázkům, ty moderní by k dobovému nábytku i doplňkům působily příliš velice a rušivě.

Zvolte správnou velikost

Dělené obrazy můžou být tvořeny dvěma, třemi, čtyřmi i pěti částmi. A není dáno, že musejí být stejně velké, v někerých případech je z nich možné vytvořit i jakýsi řetěz nebo kaskádu, ve které se střídají velké a malé plochy. Ovšem aby takto vytvořený obraz zaujal, je důležité, aby pokrytá plocha byla dostatečné veliká. Vytvořený obraz tedy nesmí být příliš malý, aby se ztrácel uprostřed nábytku, ale ani příliš mohutný, aby na něj byla strhávána veškerá pozornost. To by mohlo zapříčinit, že by Vás obraz brzy unavil a omrzel. Volte tedy proporce odpovídající velikosti pokoje i velikosti nábytku a jeho rozmístění. Vhodným poměrem je například plocha o několik centimetrů užší než je sedací souprava pod ním, pokud máte nízké a vysoké knihovničky a police, pak můžete jejich horní hranu „zarovnat“ obrazem v celé délce prázdné stěny mezi vysokými skříňkami, v ložnici pak umístíme obrazy nad hlavu postele, opět ale v o něco užším uspořádáním než je její čelo.

Jak na barvy

Dělené obrazy mohou být polepeny či pomalovány jen odstíny jedné barvy v postupném přechodu, takováto dekorace je potom velice působivá zejména na bílé nebo světle pastelové. Dekorativnost pak zvyšujeme postupně. Někdo volí jen modernistické čáry či jednoduché obrazce, které přecházejí z desky na desku, jinému se může zalíbit třeba silueta motýla letícího na prostřední desce k siluetě květiny padající z desky umístěné ve směru letu. Takové využití prvku, který jako by na poslední desce vlastně nekončil, ale směřoval někam do nekonečna k horizontu, působí velmi dynamicky a v místnosti takzvaně rozproudí život. Všechny takto barevné a jen velmi jemně kresbou zvýrazněné plochy tvoří v interiéru barevnou dominantu, tudíš je třeba pečlivě vybírat tóny tak, aby ladily nejen s barvou stěn, ale také koberců či stínidel na lampách a samozřejmě s čalouněním sedacích souprav.

Variace deskových sérií

Dělené obrazy můžou být i rozčleněnými reprodukcemi známých obrazů, stylizované či dokonce pečlivě realistické malby květin, stromů, ulice plné domů vedoucích kamsi do dálky. Deskové série mohou být deskou potaženou plátnem s olejovou či akvarelovou malbou nebo deskou potištěnou fotocestou z počítačově upraveného obrazu. Velice efektní variantou jsou i černobílé fotografie, portréty zajímavých tváří, zasněná krajina nebo čistý nebeský obzor s plujícími mraky. Kdo má naopak rád něco velmi pestrého, může si zvolit fototapetu s panoramatickým snímkem nočního velkoměsta, krajiny s jezerem a lesem nebo louky plné květů. Pro příznivce hi-tech designu jsou tu pak desky vyrobené z eloxovaného hliníku v harmonicky sladěných barevných tónech s dynamickými reliéfními prvky.

© 2019 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena